wtorek, 30 stycznia 2018

Zamek Bierzgłowski

Nie wiadomo w jakim stopniu wzniesione tu budynki przypominają oryginalne krzyżackie budowle . Wszystkie zbudowano jednak w XIX i na początku XX wieku, zapewne od fundamentów i z zastosowaniem funkcjonujących w XIX wieku przewodów kominowych. Wskutek zniszczeń i licznych pożarów po średniowieczu i Krzyżakach pozostały tu tylko niewielkie fragmenty murów. Był to jeden z najstarszych zamków krzyżackich na naszych ziemiach. Zachowany i podobno oryginalny układ budynków zamkowych nie przypomina  później niż ten zamek budowanych krzyżackich warowni, Wygląda na to, że zamek został zbudowany według wzorców, które Krzyżacy przywieźli ze sobą, ale które później się w Polsce nie przyjęły.
















 

Zachowała się po Krzyżakach ceramiczna rzeźba zdobiąca portal nad wewnętrzną bramą, która jest bardzo rzadkim unikatem zdobienniczym z XIII wieku.





 

Chociaż oryginalny zamek się nie zachował historia tego miejsca jest bardzo interesująca. Krzyżacy, którzy osiedli w nim już w XIII wieku różnili się od tych werbowanych później, nikt wtedy jeszcze nie myślał o budowie zamku w Malborku, nie byli silni i nie byli butni. Mnisi – rycerze, chociaż umacniali swą władzę na Ziemi Chełmińskiej i traktowali poważnie swoją misję chrystianizacji. Walczyli i ginęli  w najazdach Litwinów i Jaćwingów w obronie ludności chrześcijańskiej.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz