niedziela, 7 listopada 2021

Cerkiew odzyskana

Grekokatolicka XVIII wieczna cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku pełniła przez pewien czas rolę stodoły, aż końcu przejęła ją parafia rzymsko – katolicka przerabiając wnętrze zgodnie ze swoim obrządkiem. Ze względu na zewnętrzny wygląd, który jest jest bardzo oryginalny i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 


 





Smolnik znalazł się w granicach Polski w 1951 roku w wyniku tak zwanej regulacji granic między PRL i ZSRR, które było w istocie kradzieżą na wielką skalę jakich towarzysz Stalin dopuszczał się nagminnie. W wyniku tego „machniom” PRL dostała kawałek bezludnego ugoru, pobawionego nawet porządnych dróg, a ZARR zagarnął obszar prawie czterech gmin województwa lubelskiego. Obszar ten był dobrze zagospodarowany, gęsto zabudowany i wyposażony w linię kolejową, najistotniejszy  jednak był fakt, że właśnie zostały pod nim wykryte złoża węgla kamiennego takiej wielkości, jak te na Górnym Śląsku.

 


 

Nikt nie śmiał przeciwstawić się Stalinowi, a jedyne media jakie w PRL-u funkcjonowały przedstawiły sprawę w ten sposób, że wymiana odbyła się z inicjatywy naszego rządu, którego calem było zbudowanie zapory na Sanie.








 

 

Zdjęcia E. K.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz