sobota, 26 marca 2016

Obrona Nowogrodu

Podczas kampanii wrześniowej Nowogród był podobnie jak Wizna częścią umocnionego rejonu rzeki Narwi. Zaciekła obrona polska charakteryzowała się, podobnie jak w innych bitwach tego okresu ogromną ofiarnością i bohaterstwem żołnierzy, podoficerów i oficerów niższego szczebla, którzy potrafili wykazać się dużą walecznością pomimo chaotycznych i niespójnych rozkazów dowództwa. Mimo że pozbawieni byli zaplecza i wsparcia lotnictwa zaciekle bronili przeprawy przez Narew. Wyparci z Nowogrodu przeprowadzili nawet kontratak i czasowo wyparli Niemców z tej pozycji, w końcu jednak wycofali się, żeby uniknąć okrążenia.Usytuowanie tego na przykład schronu bojowego tak  nisko, tuż nad wodą 
jest bardzo dziwne i niekorzystne, bo nie dość że pozbawiało obrońców przewagi wysokości to  jeszcze narażało ich na zalanie i utrudniało wycofanie się z pozycji, a przecież warunki terenowe umożliwiały umieszczenie schronu wyżej.

Mimo niewielkiej liczby mieszkańców Nowogród do dziś nie stracił statusu miasta. Jest senną miejscowością o niskiej zabudowie z jednym kościołem i niby rynkiem zarośniętym drzewami.Jego atrakcją jest skansen kurpiowski i piękne, niesamowite widoki na Narew i ujście Pisy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz